Anlamını Fark Et: Anlamlı Bir Yaşam Sürmenin 5 Yolu

-

Yaşamımız devam ederken, anlamının ne olduğunu merak ederiz. Yaşamımızın anlamı nedir?

Bu düşünce bu soru aklınızın köşelerinden karşısına çıkıyorsa yalnız olmadığınızı bilin. Yalnız olmadığınızı her zaman bilin ve inanın. İnsan anlamlı bir yaşam sürmenin yollarını aramış durmuştur. Bir çok yol bulanlar tarih boyunca paylaşmıştır. Siz de yollarınızı bulun.

Anlamlı bir yaşam sürmek – ve anlamlı olana karar vermek – asırlık bir sorudur. (Marcus Aurelius)

Anlamlı bir hayatın nasıl yaşayacağına dair pratik önerilere, ya da anlamın ne olduğuna dair görüşlere yorum veya yazılarınızla katılmalısınız.

Ağır Bir Sorudur, Hayatın Anlamını Nasıl Bulurum?

Yaşamanın anlamını iki bilim dalı ortaya sermeye çalışır; felsefe ve psikoloji. Tabi bu bilimlerden ayrı olarak yaşayanlar.

‘ Yaşamda anlam bulma ‘ felsefi soru bir sorudur. Cevabı, genel olarak yaşamın anlamını ve bu anlamdaki rolümüzü anlamayı amaçlamaktadır.

Bir diğeri “hayatta nasıl anlam bulduğumuz, bulacağımız” bu psikolojik bir sorudur ve bize daha fazla yakın durmaktadır.

İlgimizi çekmesi gereken işte bu soru:

Hayatta nasıl anlam buluyoruz yada bulacağız?

Hayatımızın önemli geçiş noktalarında, aşağıdaki sorularla karşı karşıya kaldık, kalacağız.

  • Bunu neden yapıyorum?
  • Bunu yapmak istiyor muyum?
  • Ne yapmak istiyorum?

Bu sorular hayatımızın çoğu devrinde kolayca yeniden kullanılabilir. Anlamın nasıl bulunacağı sorusunu cevaplayabilmemiz için önce “anlamın” ne anlama geldiğini düşünmemiz gerekir. Mutluluk, depresyon ve zeka gibi psikolojik kavramları gözden geçirip, tanımlanmak gerekir.

Her ne kadar ‘anlamlılık’ yapısı genellikle amaç, tutarlılık ve mutluluk gibi yapılarla karıştırılsa da, bazı araştırmacılar bu yapıların birbirinin yerine geçebilir olmadığını, bunun yerine karmaşık bir ilişki oluşturduğunu ve ayrı olarak var olduğunu iddia ediyorlar.

Tutarlılık hayatımızı nasıl anladığımızı ifade ederken, amaç hayatımız için sahip olduğumuz hedeflerle ilgilidir.

Reker ve Wong (1988) anlamlılığın, tutarlılık, amaç ve üçüncü bir yapı öneminden oluşan üç boyutlu bir model kullanılarak daha iyi açıklandığını ve anlaşıldığını savunmaktadır. Önem, hayatımızın yaşamaya değer olduğu ve yaşamın doğasında var olan değeri ifade eder.

Birlikte, bu üç yapı anlamlılık duygusuna katkıda bulunur.

Bu üç bileşen: Tutarlılık, amaç ve önem

anlamlılık duyguları ile sonuçlanır.

ve şimdi…

Hayatta ki Anlamınızı Gerçekleştirmenin 5 Yolu

 

Düşünce Paylaşımı

Yeni içerikler

Logoterapi / Varoluşçu Analiz ve Terapötik Teknikler

LTEA'nın gelişimi 1930'lara dayanmaktadır. Sigmund Freud'un Psikanalizi ve Alfred Adler'in Bireysel Psikolojisi temelinde, psikiyatrist ve nörolog Viktor Emil Frankl (1905-1997) 1938'de ilk kez yayınladığı...

Viktor Frankl’ın Anlamlı Mirası: Logoterapi

Sonsuza dek karanlığa ışık getirecek bir hayat.Mentor ve yazar olarak ve “Üçüncü Viyana Psikoterapi Okulu” olarak adlandırılan Logotherapy'nin yaratıcısı olarak Frankl, yaşamı boyunca birçok...

Pozitif Düşünür Olmak İçin Olumlu Düşünce Dolu 6 Taktik

Korkunç bir şey oldu…Bir şeyler ters gitti ve istemediğiniz kötü bir şey oldu. Duygularımız karar verme durumunuzu zora sokuyor ve üzgün, öfkeli veya suçlu...

Olumlu Düşünen Öğrenciler: Daha İyi Öğrenim İçin Olumlu Düşünce

Anlaşılır ve doğru uygulanırsa, pozitif düşünce çok işe yarar.İnsan ömrünün genç dönemi öğrencilikle sürüp gider. Verimli bir öğrencilik hayatınızın geri kalanın garantisidir. Öğrencilik ve...

Pozitif Düşün: Beyninizin Gücü İçin Bu Yolları da Bilin

Farkında olsanız da olmasanız da beyninizden binlerce düşünce geçiyor. Üzülerek söylüyorum ki bunların büyük çoğunluğu olumsuz. Şunu düşünmenizi istiyorum neden çoğunluğu olumsuz?Çocukluğunuza inip yavaş...

Çok okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yorumlar